
Čerpadla
Čerpadla jsou zařízení které dodávají kinetickou, potenciální nebo tlakovou energii kapalině která skrze ně protéká. Existují různé kategorie čerpadel. Mezi ty základní patří:
- Ponorná čerpadla na odpadní vodu
- Ponorná čerpadla do vrtů
- Ponorná čerpadla do studní a nádrží
- Čerpadla na chemikálie
Čerpadla mohou být vybavena například: plovákovým spínačem, řídící jednotkou, frekvenčním měničem, sacím košem a dalšími prvky, které optimalizují a automatizují jeho chod.

Ponorná kalová čerpadla na odpadní vodu
Kalová čerpadla jsou konstrukčně (materiálem obalu, tvarem oběžného kola) uzpůsobena k ponoření do kapalin obsahující hrubé nečistoty ve větším množství. Zpravidla jsou vybavena nějakým typem mělnícího zařízení (drtič, řezák apod.), které hrubé nečistoty nejdříve dezintegruje na menší části a následně odčerpá společně s vodou.
Kalová čerpadla mají oproti jiným typů výrazně vyšší průchodnost částic a spíše nižší výtlačnou výšku (výjimku tvoří čerpadla pro tlakovou kanalizaci). Kalová čerpadla nejsou vhodná pro čerpání vody s vyšším obsahem obtížně dezintegrovatelných pevných částic (písek, štěrk). Čerpání kapalin s obsahem těchto částic způsobuje obrušování oběžného kola (abraze) načež ztrácí svůj výkon případně dojde k nějakému defektu.
Doporučujeme jejich instalaci do čerpacích šachet pro odpadní vodu.
Ponorná čerpadla do vrtů
Ponorná čerpadla do vrtů slouží k zásobování domácností vodou z vrtané studny. Jejich průměr je výrazně menší, což jim umožňuje snadný průchod potrubím vrtu.
Jsou uzpůsobena pro dlouhodobé stabilní ponoření, nikoliv pro častou manipulaci. Rozlišují se dva základní druhy čerpadel: odstředivá a vřetenová. Zatímco odstředivá (vícestupňová) čerpadla jsou vzhledem ke konstrukci (více oběžných kol za sebou) náchylnější na poškození částicemi, vřetenová (šroubovice) zvládají větší částice výrazně lépe. Odstředivá čerpadla na druhou stranu dokáží odčerpat vyšší množství vody pod vyšším tlakem než vřetenová.
Doporučujeme jejich instalaci do vrtaných studní. Pro domácnosti doporučujeme použít spíše vřetenová čerpadla.


Ponorná čerpadla do nádrží a studní
Ponorná čerpadla do studní a nádrží jsou na rozdíl od čerpadel do vrtů mnohem odolnější vůči mechanickému poškození. Mají však nižší výtlačnou výšku a logicky k tomu jsou méně odolné vůči tlaku vodního sloupce na ně působícího. Zpravidla rozlišujeme dvě kategorie a to: odvodňovací a tlaková (někdy nazývaná jako studniční). Zatímco odvodňovací čerpadlo po splnění účelu (odčerpání vody ze zatopených prostor) uklízíme, tlaková čerpadla jsou ve vodě permanentně. Talková čerpadla (jak už název napovídá) dokáží čerpat pod vyšším tlakem a na větší vzdálenosti než odvodňovací čerpadla. Ty zase zvládnou přečerpat kapalinu s většími mechanickými nečistotami.
Tato čerpadla mají mnohostranné využití. Výběr nejvhodnější varianty pro Vaše potřeby konzultujte s odborníkem.
Čerpadla chemikálií
Čerpadla chemikálií nebo také dávkovače či dávkovací čerpadla jsou zařízení k dávkování chemikálií pro specifické účely. Zpravidla se jedná o různé desinfekce, koagulanty, flokulanty, neutralizátory a další skupiny látek ovlivňující kvalitu vody. Nejčastěji se pro vodárenské účely setkáme s čerpadly na sražení fosforu, zvýšení (případně snížení) pH, desinfekci v podobě chlornanu nebo peroxidu apod.
Jejich použití je nutné pouze v případě, řešíme-li nějaký specifický problém s kvalitou vody. Běžně se s nimi setkáme v technologických místnostech úpraven vody, bazénů nebo čistíren odpadních vod.

V případě jakýchkoliv dotazů a požadavků ohledně čerpadel nás neváhejte kontaktovat telefonicky nebo emailem.