Powered by Smartsupp

Jímky na odpadní vodu

Jímky na odpadní vodu jsou časem prověřeným zařízením pro nakládání s odpadními vodami. Jedná se o bezodtokové nádoby určené k dočasnému skladování odpadních vod a jejich pravidelnému vyvážení (zpravidla obecní čistírnu). Přestože se jedná o téměř bezúdržbová zařízení, jejich provoz je vzhledem k ceně za vyvážení ekonomicky nevýhodný. Uplatnění poroto najdou spíše v sezónních oblastech jako jsou chaty a chalupy.

Rozhodujícím je výsledný objem


Plastové svařované

Plastové nádrže se vyrábí svařováním nejčastěji polypropylenových a polyethylenových desek. Ekonomicky jsou ze všech výše zmíněných nejvýhodnější. Vyrábí se na míru zákazníkovi. Použité materiály vynikají vysokou odolností a dlouho životností. Vzhledem k nízkým hmotnostem není nutné pro dopravu ani uložení využít těžkou techniku. Svařované nádrže umožňují instalaci do spodních vod nebo pojezdových ploch. Běžně se setkáme i se samonosnou variantou určenou k instalaci bez nutnosti betonáže. Chceme-li dosáhnout požadovaných  vlastností, je nutné zvolit nejen správnou konstrukci, ale i vybrat vhodný zásypový materiál.

Plastické monolitické

Monolitické nádrže se vyrábí nejčastěji vstřikováním plastických hmot (zpravidla PE a PPR) pod tlakem do předdefinovaných forem. Po vytvrdnutí se od formy odpojí a vytvoří celistvý vodě-nepropustný prvek. Výhodou monolitických nádrží je vysoká odolnost a dlouhá životnost. Nádrže jsou prakticky od začátku produkce v gesci strojní výroby, což snižuje riziko vad. Nevýhodou je jejich vyšší cena v porovnání se svařovanými nebo sklolaminátovými nádržemi. Nádrže jsou stejně jako sklolamináty definované formou a tak jejich rozměry není možné upravit na míru zákazníkovi.

Železo-betonové


Nádrže se vyrábí tak, že je litý beton aplikován do předdefinovaných forem. Následně se beton zvibruje a nechá se vytvrdnout. Po vytvrdnutí se od formy odpojí, nanese se hydroizolační vrstva a po vyschnutí vytvoří celistvý vodě-nepropustný prvek. Hlavní výhodou betonových jímek nádrže je vysoká odolnost a dlouhá životnost. Za nevýhodu je považována vysoká hmotnost (pro dopravu i uložení je nutný přístup těžké techniky). Na druhou stranu je to právě vysoká hmotnost, která z těchto nádrží činí jedny z nejlepších typů proti spodní vodě. Na rozdíl od plastických materiálů je beton nasákavý a časem se stává propustný. Nádrže je pak nutné znovu přeizolovat nebo vytvořit nějaký typ plastové vložky a nádrž zrekonstruovat. Betonové nádrže se vůbec nejčastěji stávají terčem falsifikátů. Absence vodorovných nebo svislých výztuh (případně obou typů), využití betonů nižších tříd, absence vibrování apod. Nenechte se vystrašit. Betonové jímky patří mezi jedny z nejlepších. Ovšem cenově vzhledem ke své náročnosti budou vždy nejdražší.

Sklo-laminátové

Sklolaminátové nádrže se vyrábí nanášením směsi na předdefinované formy zpravidla v několika vrstvách. Po vytvrdnutí se od formy odpojí a vytvoří celistvý vodě-nepropustný prvek. Výhodou sklolaminátových nádrží je nízká hmotnost. K jejich dopravě a usazení není potřeba těžká technika. Příznivá cena, která je zpravidla výhodnější než u betonových nádrží nebo monolitických plastových jímek. Na druhou stranu cenově . Dlouhá životnost i odolnost. Sklolaminátové nádrže obecně, ale zvláště ty méně kvalitní trpí často na osmózu gelu. Jedná se o jev při kterém se vnitřní strana stává mikroporézním a tím umožňuje obsahu procházet skrze nádrž. Tento problém je opravitelný. Osmóza se zbrousí, přelaminuje a rozleští. Nicméně proces je časově poměrně náročný, tím i nákladný a zpravidla se dříve či později objeví znovu. Sklolaminátové nádrže se hodí spíše pro nadzemní aplikace a zpravidla jiný obsah, než je odpadní voda.