
Křemičitý písek
Křemičitý písek je jedním z nejpoužívanějších sypkých filtračních médií. Setkáme se s ním v pískových filtrech pro odpadní, koupací i pitnou vodu. Filtrační účinnost je odvozena od frakcí. Čím jemnější frakce, tím vyšší mají účinnost filtru, ale zároveň vyžadují kvalitní předčištění. Kvalita pískové směsi je odvozena od obsahu oxidu křemičitého, stejnoměrného rozdělení pískových zrn a podílu prachu na celkové směsi. Velmi jemné frakce se používají pro úpravu pitné vody, střední pro úpravu bazénové vody a hrubé pro filtraci odpadní vody. Křemičitý písek je možné prát vzduchem nebo vodou přímo uvnitř filtru. Po určité době (závisí na znečištění) je však nutné náplň vyměnit. Neovlivňuje pH ani tvrdost vody.
Filtrační štěrk
Filtrační štěrk je jedním z nejpoužívanějších sypkých filtračních médií. Setkáme se s ním ve štěrko-pískových filtrech pro odpadní vodu a v akvaristice. Filtrační účinnost je odvozena od frakcí. Čím jemnější frakce, tím vyšší je účinnost filtru (ale zároveň je vyžadováno adekvátní předčištění). Kvalita štěrkové směsi je odvozena od obsahu stejnoměrného rozdělení zrn a podílu prachu na celkové směsi. Filtrační štěrk je možné prát vzduchem nebo vodou přímo uvnitř filtru. Po určité době (závisí na znečištění) je však nutné náplň vyměnit a nahradit novou. Neovlivňuje pH ani tvrdost vody.


Zeolit
Zeolit je přírodním filtračním materiálem který má díky porézní struktuře vysokou sorpční schopnost. Mimo to obsahuje ve struktuře ionty vápníku, magnézia a sodíku. Filtrace na bázi zeolitu bojuje proti rozptýleným látkám trojím způsobem - makro-filtrací (kanály ve frakci zeolitu), mikro-filtrací (póry) a iontovou výměnou (ionty ve struktuře). Zeolit je dostupný v různých frakcích. Výhodné je použití u vod zatížených na amonné ionty. Po vyčerpání sorpční kapacity lze částečně regenerovat za pomocí 10 % roztoku chloridu sodného a následným pročištěním tlakovou vodou. A může být použit opakovaně. Dokáže stabilizovat pH vody.
Aktivní uhlí
Aktivní uhlí má velký vnitřní povrch s póry různých velikostí. Při náhledu pod mikroskopem připomíná strukturu houby. Podobně jako houba i nasákne (sorbuje) nežádoucí molekuly a mikroorganismy. Vyrábí se karbonizací dřeva, kokosových skořápek a dalších materiálů při vysokých teplotách. Nejčastěji se s ním setkáme při úpravách pitných a koupacích vod.

V naší nabídce naleznete kompletní sortiment pro výrobu filtrů ze sypkých materiálů. Jednotlivé filtrační směsi jsou zabaleny v ochranných vacích pro snadnou dopravu a manipulaci. Větší množství jsou dopravována na paletách.
1. Jaké filtrační médium je nejlepší?
Žádné, každé má své výhody, nevýhody i místo pro aplikaci.
2. Musí se filtrační médium měnit?
Po zanesení je nutné médium zcela vyměnit nebo regenerovat. Pozor, ne všechna média jsou regenerovatelná. Regenerovat zpravidla nemůžeme do nekonečna a po určitém počtu regenerací bude i tato média nutné nahradit.
3. Co s filtračním médiem které dosloužilo?
Jedná-li se o přírodní materiál (písek, štěrk, zeolit apod.), lze médium zakopat na zahrádce. Syntetické materiály jsou po použití běžným odpadem.
4. Jak poznám kvalitní sypké filtrační médium
Kvalitní sypké filtrační médium obsahuje definovanou frakci a minimum prachu (který pouze zvyšuje hmotnost, ale postrádá filtrační účinek). Pouze od oka však jen těžko rozeznáme dobré od špatného.
Zpracované FAQ je pouze o obecným popis. Text neobsahuje a ani nemůže obsahovat přesný manuál pro Vaší konkrétní situaci. Tu je nutné řešit VŽDY individuálně a na základě projektové dokumentace. V případě dotazů a požadavků nás neváhejte kontaktovat telefonicky nebo emailem.