
Tlakové filtry na vodu
Tlakové filtry na vodu tvoří nádoby s filtračními náboji resp. jejich sestavy. Filtry mohou být sestaveny proti: mechanickým nečistotám, bakteriím, fosfátům, rzi, pro změkčení vody apod. Výhodou je jejich nízká hmotnost, snadná údržba, dlouhá životnost, odolnost a velmi nízká cena. Nádoby i náboje mohou být navrženy pro studenou (do cca 40 °C) nebo teplou vodu (do cca 80 °C).
Nádoby mohou být obohaceny o výpustní ventily různých druhů, odvzdušňovací ventily, manometry, speciální držáky apod. Pozor! Existují různé velikosti filtračních nádob. Před objednám vždy překontrolujte objednávanou velikost náboje a nádoby včetně provozního tlaku, který se pohybuje zpravidla okolo 6-8 barů.
V naší nabídce naleznete kompletní sortiment k sestavení individualizované tlakové filtrační jednotky pro studenou i teplou vodu. Sestavu Vám navíc můžeme zabudovat do technologické šachty a úpravnu nainstalovat zcela mimo interiér.
1. Mohu nádobu na studenou vodu použít na teplou?
Ne. Nádoba není konstruována pro styk s vodou jejíž teplota přesahuje 40°C
2. Mohu filtrační náboj použít opakovaně?
Ano v některých případech. Filtr po zanesení stačí omýt vodou a vložit zpět do systému. Někdy jsou vložky pouze jednorázové.
3. Mohu si do stávající nádoby koupit libovolný náboj?
Ano. Ale pouze za předpokladu, že dodržíte rozměry. Zpravidla se uvádí v coulech. Doporučujeme si nádobu vzít a fyzicky překontrolovat s daným typem náboje. Případně se minimálně poradit s odborníkem.
4. Jak dlouhou má filtr životnost?
To je zcela individuální. Záleží na množství látky kterou má filtr zachytit a na typu filtru. Životnost různých filtrů je různá. Některé jsou regenerovatelné, jiné je třeba po použití vyhodit. Obecně se životnosti pohybují v řádech několika měsíců až let. Předpokládaná životnost zpravidla bývá uvedena na obalech filtračních nábojů.
5. Dokáže si filtr poradit s rezavou vodou?
Ano. Samozřejmě záleží na množství látky (např. železité ionty), která způsobuje zbarvení vody. Vhodné jsou filtrační patrony s činidlem pro srážení železitých iontů následované jemnou filtrační vložkou.
6. Dokáže si filtr porad se zapáchající vodou?
Ano. Samozřejmě záleží na původu a množství (např. uhynulé hlodavce ve studni není vhodné řešit filtrací). Pokud je zápach zapříčiněn například sirovodíkem (běžně se může vyskytovat v podzemních vodách), můžeme aplikovat např. náboj s aktivním uhlím.
7. Dokáže si filtr poradit s tvrdou vodou?
Ano. Záleží na však na stupni tvrdosti, zda je voda tvrdá dočasně nebo přechodně apod. Změkčit vodu se můžeme pokusit pomocí náboje ve kterém probíhá tzv. iontová výměna (např. ionex), kde jsou ionty vápníku a hořčíku "vyměněny" za ionty sodíku. Tvrdost vody si můžeme změřit za pomocí běžně dostupných testrů.
8. Dokáže si filtr poradit s bakteriemi?
Tady je odpověď spíše ne. Existují sice patrony, které mohou zabránit rozmnožování bakterií. Desinfikovat vodu ale nedokáží. Existují však další zařízení jako např. UV lampa, která je při dostatečné předfiltraci velmi vhodným nástrojem pro desinfekci vody.
9. Dokáže si filtr poradit s mechanickými nečistotami?
Ano. Existují různé filtrační vložky s různou propustností které lze využít. Doporučujeme filtraci mechanických nečistot odstupňovat. Zařazením velmi jemné vložky na začátek filtračního procesu bychom výrazně zvýšili četnost údržby. Vhodné je zvolit i systém s automatickým proplachem.
Zpracované FAQ je pouze o obecným popis. Text neobsahuje a ani nemůže obsahovat přesný manuál pro Vaší konkrétní situaci. Tu je nutné řešit VŽDY individuálně a na základě projektové dokumentace. V případě dotazů a požadavků nás neváhejte kontaktovat telefonicky nebo emailem.